2013. január 27., vasárnap

115 éves eklektika egy Jahn József tervezte épületben

A mai posztban bemutatásra kerülő igazán régi, 115 éves gyönyörű bérpalota egy elegáns és békés sétálóutcán található, az Operához közel. A Jahn József tervezte ház építését 1898-ban fejezték be, négy emelete eklektikus stílusjegyeket hordoz. Ami a leginkább jellemző az a hangulat, kissé talán dekadens, mégis nagyon patinás. A boltívek és oszlopok nyugodt harmóniáját a helyenként meghökkentő, jellegzetes díszítések törik meg. Ez egy olyan ház aminek minden részlete figyelemre méltó, lépjetek be:


A nyitott, árkádokkal és oszlopokkal tarkított lépcsőházból belátjuk a medditerán stílusú belső udvart.
Címert nem találtam az épületen, sem a kovácsoltvas korlátokban, sem a padlón nem voltak elrejtve. Anno ez az utca híres volt szórakozóhelyeiről, a közelben állt a "Hajóshoz" elevezésű sörház, amit a hajózás iparából élők sűrűn látogattak. Idővel ez a közönség átalakult,  a helyüket egyre inkább átvették a művészek és művészeteket kedvelők. Bárok, színházak, kávéházak nyíltak, ez a hely is egy lehetett közülük.











Az udvaron és lépcsőházon keresztül az épület hátába kerülhetünk, de sajnos csak tűzfalakra és egy óriási fára nyílik a kilátás. A lépcsőház párhuzamos vonalai viszont hamar feledtetik a látványt:







Pillanatkép - várnegyed


2013. január 21., hétfő

Mit keres egy francia herceg szobra a várnegyed legszebb pontján, avagy a Savoyai terasz, képek és történetek a várnegyedből

Sokan lájkoltátok a facebookon a várnegyedes fotómat, ezért ahogy azt ígértem, a  mai poszt erről szól. Télen és nyáron, a várnegyed régi kanyargós utcáinak időjárástól függetlenül utánozhatatlan a hangulata, amit mindig próbálok valahogy a fényképekre átvinni, de nem könnyű.
Ha érdekel egy hely, érdemes kicsit kutatni az utcák, terek elnevezésének eredetéről,  amik gyakran sok érdekes információt rejtenek. Például a Dísz tér a nevét arról kapta, hogy itt tartották a katonai felvonulásokat és a német Parade Platz, azaz Parádé tér nevet viselte egy darabig, ezt fordították át aztán.



A várnegyed kétségtelenül legnépszerűbb része a Magyar Nemzeti Galéria előtt elterülő Savoyai terasz, ahonnan beláthatjuk a város nagy részét. Elgondolkodtatok már azon, hogy kit ábrázol a tér közepén lévő lovas szobor, amit előszeretettel másznak meg a gyerekek és maga a tér honnan kapta a nevét? 
Savoyai Jenő francia származású herceg volt, aki elhagyta a párizsi udvart, mivel állítólagos szexuális irányultsága és alacsony, vézna testalkata miatt nem engedték katonai pályára lépni, helyette egyházi szolgálatra szánták. A történethez persze az is hozzátartozott, hogy anyja XIV. Lajos király szeretője volt és különféle botrányokba keveredett az udvarnál, ez is akadályozta a fiatal herceg érvényesülését. Ám ő ebbe nem nyugodott bele és a bécsi udvarnál próbálkozott. Itt sikerrel is járt, hiszen végre megszerezte a hőn áhított hadvezéri pozíciót. A törökök ellen harcolt, részt vett Buda visszafoglalásában, majd Zentánál hatalmas vereséget mért a török seregre, ami azt eredményezte, hogy végleg véget ért a török uralom Magyarországon.
A magánéletben is érdekes személyiség lehetett, az ellentmondások jellemezték, mert bár a hadászat volt ami leginkább érdekelte, támogatta a művészeteket is, pártfogolta például Rousseau-t, a költőt. Előkelő könyv és képgyűjteményt halmozott fel, Ráckevén volt kastélya ami ma szálloda és a bécsi Belvedere palotát is ő építtette.  Bécsben a Hofburg előtt is őt ábrázolja a lovasszobor.












2013. január 14., hétfő

Hurrikánveszély egy pesti lépcsőházban és egy felhívás: kerestetnek a város legkülönlegesebb lépcsőházai!

A lépcsőház, amelyben garantáltan elszédülsz és egy hurrikán kellős közepében érezheted magad. Ajánlatos felmenni a legfelső szintre és onnan lenézni, de kapaszkodjatok erősen a korlátokba!:)



Ezúton is kerestetnek a város legkülönlegesebb lépcsőházai! 
Ha ismersz olyan lépcsőházat, ami különleges formájú, színű vagy más egyediséggel bír, írj kommentbe vagy a checkmybudapest@gmail.com-ra! ( A romosság nem kizáró tényező.)
Te felfedezed, én lefotózom. :)




2013. január 6., vasárnap

Tűzfalak és szecesszió egy helyen

Még egy merítés a nyáron összefotózott hetedik kerületi képekből, ezzel ki is fogytam belőlük egy időre, hamarosan egészen más helyszínek következnek.
Az a tapasztalat, hogy minden kerületnek megvannak a maga sajátosságai, az épületeknek egészen jellemző és felismerhető a hangulata. Ebben a kerületben a street art és a tűzfalak uralkodnak olyan gyönyörű lépcsőházakkal, amikben nem sok minden változott az utóbbi évtizedekben. 



  

 
A most bemutatásra kerülő lépcsőházhoz sétáljunk be a Rumbach Sebestyén utcába, ami a nevét egy német származású orvosról kapta. A doktor az 1800-as évek elején lakott néhány házzal odébb és nagy köztiszteletnek örvendett. Nem csoda hogy felnéztek rá az emberek, hiszen a szegények gyógyításáért és a katonai kórházban végzett munkájáért nem fogadott el fizetséget, ami akkoriban is nagy szó volt. 1806-ban gyógyfürdőt is nyitott, ahol a vas tartalmú vízben reumás betegeket kezeltek, sajnos ez az épület nem maradt fenn. 
Ennek az utcának a szecessziós gyöngyszemében készültek a következő képek.ahol az uralkodó stíluselem az élénk kék színű csempe sárga mintával és a fordított szív alak: 





A ház egyik tervezőjének, Román Miklósnak a pályája is úgy indult, mint akkoriban sok másik, azaz tanulmányút keretében bejárta Olaszországot, majd Német és Franciaország következett. Hazatérte után testvérével, Román Ernővel közösen dolgoztak saját építész irodájukban és tervezték a szebbnél szebb épületeket a fővárosiak nagy megelégedésére. Ez a jellegzetes ház 1912-ben készült el közös munkájuk eredményeképpen.