Ahogy azt a sorozat első részében említettem, nemrég a Design Hét szervezésében részt vettem a "Lotz Károly freskói pesti palotákban és közintézményekben" elnevezésű sétán, amelyet Bellák Gábor, a Nemzeti Galéria munkatársa tartott. A Károlyi palota bemutatása után jöjjön most egy újabb különlegesség, a Saxlehner palota.
A háromszintes épület eklektikus stílusban épült 1886-ban. Tervezője az a Czigler Győző volt, akinek többek között például a Széchenyi fürdőt is köszönhetjük.
Saxlehner András kezdetben posztókereskedéssel foglalkozott, az övé volt a jól menő Váci utcai "Fekete Kutyához" elnevezésű bolt. 1862-ben fedezte fel azt a budai keserűvíz forrást, amire később ásványvíz forgalmazással foglalkozó vállalatát alapította. A Hunyadi János keserűvíz annyira kedvelt volt, hogy még New Yorkban is létesítettek irodát, a legsikeresebb években a forgalmat 6 millió üveg felett számolták.
Felesége, Emma tanárnőnek tanult de aztán inkább az operaénekesi pályát választotta. Első fellépése 1867-ben volt a Nemzeti Színházban. Visszavonulása után ismét a tanítás felé fordul és zenét oktatott.
Az épületben található Lotz Károly freskók és egyéb díszek is az ásványvízről szólnak.
Az egész épület, már a lépcsőháztól kezdve gazdagon díszített és ez csak fokozódik, amikor a belső termekbe lépünk.
Az első emeleten voltak a lakosztályok, a palota hátsó részében az irodák, a felső emeleten pedig drága bérlakások.
Visszatérve a lépcsőházba és tovább haladva további érdekességek fogadnak:
Ez a palota volt az egyik legszebb, amiben eddig Pesten jártam, nektek is tetszett?. FOLYT. KÖV.