Már csak néhány nap és végre Budapest100, a legjobban várt rendezvény az évben.
Április 06-07.-én számtalan 100 éves épület és intézmény lesz bejárható, a lakók és a szervezők egyaránt rengeteg izgalmas programmal készülnek. Minden információt megtaláltok itt: www.budapest100.hu
Április 06-07.-én számtalan 100 éves épület és intézmény lesz bejárható, a lakók és a szervezők egyaránt rengeteg izgalmas programmal készülnek. Minden információt megtaláltok itt: www.budapest100.hu
A CheckMyBudapest blog most bemutat néhány helyszínt a sok közül, ami majd két napon keresztül látogatható lesz. Gyertek velem egy virtuális túrára, az épületek címeire kattintva pedig további információkhoz juthattok a Budapest 100 oldalán!
A Fejér Lajos által tervezett épület eredetileg Áru és Bérpalota volt és különlegessége, hogy lakás-zsinagóga működött benne. A kedves lakók sok meglepetéssel készülnek, lesz bolhapiac, minikiállítás és amit mindenképpen ajánlok, vezetett séta a pincétől a háztetőig, ahonnan pazar kilátásban lehet részetek.
Innen a Fő Taxi 100 éves székházába vezet az utunk a Kerepesi út 15. szám alá.
A székház a századelőn több világszabadalomnak is otthont adott. Itt volt annak a készüléknek a központja, melyet Drost Tivadar német mérnökről neveztek el, és a világon elsőként tette lehetővé a telefonos taxi irányítást. Itt állították üzembe a világ első félautomata kocsimosó pályáját. Az ablakok előtt elhelyezett képeken korabeli autócsodákat is láthatunk.
Ismét egy lakóház következik, az V. kerületben lévő Nyáry Pál utca 9.-ben járunk, aminek egyik nevezetessége, hogy itt lakott a régi magyar filmek legendás sztárja, Karády Katalin.
Az épület négy szintet és két tágas belső udvart is rejt. A padláson anno mosókonyha, mángorló és szárító helyiség is használatban volt. Mindkét lépcsőház fel van szerelve lifttel. A ház legrégibb, idős lakója, Csöpi néni még találkozott magával Karády Katalinnal is, így várhatóan az ide látogatók nemcsak a házról, hanem a színésznőről is sok érdekességet hallhatnak. Karády az első emeleten lakott, egykori lakásából azóta 3 lakást alakítottak ki. A programok között szerepel közös babgulyás főzés és a szintén itt élő Zsigmond Róbert hegedűművész is műsort ad. Ottjártamkor ebből hallhattam is egy részletet és a nagyon kedves lakók azt is elmesélték, hogy nyári estéken kiülnek az udvarra és úgy hallgatják a hegedű koncertet. További programok is várhatóak, amit a Budapest 100 honlapján megtaláltok.
Mai utolsó helyszínünk egy olyan hely, amit már sokszor néztem vágyakozva a villamosról de valahogy még soha nem mentem be ide.
A Kossuth Múzeumhajó fedélzetére lépünk be. Amit először megmutatok nektek, az a kilátás. Hogy tetszik?
A gőzhajó a Ganz Danubius gyárban készült Ferencz Ferdinánd Főherczeg
néven. 1919-ben megváltozik a neve Rigóra, a Habsburgok trónfosztása
miatt, ekkoriban minden hajó, amely a Habsburgokhoz volt köthető madárnevet
kapott. Az idők során még többször is átnevezték, a Kossuth hajó nevet az ötvenes években kapta. Anno a hétköznapokon "kofahajóként" működött, mivel a piacra igyekvő kofák ezzel utaztak. Ekkoriban a hajó hátsó része még nyitott volt. A II. világháborút Bécsben vészelte át, utána visszaszállították a fővárosba. 1966-tól budapesti sétahajóként üzemelt, míg végül 1976-ban
leselejtezik. 1980-ban létesült rajta az első hajózási kiállítás, négy
év múlva pedig a Közlekedési Múzeum állományba vette, így műemlék védelmi
státuszt kapott. A gőzgép ugyan már nem üzemel, de még működőképes lenne. A folyosón kapott helyet a kiállítás, a belső részeken pedig étterem üzemel, 500 fő befogadására készen.
A CheckMyBudapest blog megkísérli bejárni és lefotózni a programban
szereplő összes épületet, úgyhogy hamarosan gyönyörű lépcsőházak és
izgalmas történetek következnek itt a blogon. Fedezzük fel és
ünnepeljük együtt a 100 éves házakat!
Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz a blog facebook oldalához ITT, ahol még több képet és tartalmat osztok meg.
Forrás: Budapest 100, Juhász Nóra, Fonyódi Anita, Főtaxi