2013. március 27., szerda

Néhány nap múlva Budapest100! Főtaxi székház, Kossuth Múzeumhajó és sok egyéb...

Már csak néhány nap és végre Budapest100, a legjobban várt rendezvény az évben.
Április 06-07.-én számtalan 100 éves épület és intézmény lesz bejárható, a lakók és a szervezők egyaránt rengeteg izgalmas programmal készülnek. Minden információt megtaláltok itt:  www.budapest100.hu
A CheckMyBudapest blog most bemutat néhány helyszínt a sok közül, ami majd két napon keresztül látogatható lesz. Gyertek velem egy virtuális túrára, az épületek címeire kattintva pedig további információkhoz juthattok a Budapest 100 oldalán!




A Fejér Lajos által tervezett épület eredetileg Áru és Bérpalota volt és különlegessége, hogy lakás-zsinagóga működött benne. A kedves lakók sok meglepetéssel készülnek, lesz bolhapiac, minikiállítás és amit mindenképpen ajánlok, vezetett séta a pincétől a háztetőig, ahonnan pazar kilátásban lehet részetek.






Innen a Fő Taxi 100 éves székházába vezet az utunk a Kerepesi út 15. szám alá.



A székház a századelőn több világszabadalomnak is otthont adott. Itt volt annak a készüléknek a központja, melyet Drost Tivadar német mérnökről neveztek el, és a világon elsőként tette lehetővé a telefonos taxi irányítást. Itt állították üzembe a világ első félautomata kocsimosó pályáját. Az ablakok előtt elhelyezett képeken korabeli autócsodákat is láthatunk.


Ismét egy lakóház következik, az V. kerületben lévő Nyáry Pál utca 9.-ben járunk, aminek egyik nevezetessége, hogy itt lakott a régi magyar filmek legendás sztárja, Karády Katalin. 




Az épület négy szintet és két tágas belső udvart is rejt. A padláson anno mosókonyha, mángorló és szárító helyiség is használatban volt. Mindkét lépcsőház fel van szerelve lifttel. A ház legrégibb, idős lakója, Csöpi néni még találkozott magával Karády Katalinnal is, így várhatóan az ide látogatók nemcsak a házról, hanem a színésznőről is sok érdekességet hallhatnak. Karády az első emeleten lakott, egykori lakásából azóta 3 lakást alakítottak ki. A programok között szerepel közös babgulyás főzés és a szintén itt élő Zsigmond Róbert hegedűművész is műsort ad. Ottjártamkor ebből hallhattam is egy részletet és a nagyon kedves lakók azt is elmesélték, hogy nyári estéken kiülnek az udvarra és úgy hallgatják a hegedű koncertet. További programok is várhatóak, amit a Budapest 100 honlapján megtaláltok.

Mai utolsó helyszínünk egy olyan hely, amit már sokszor néztem vágyakozva a villamosról de valahogy még soha nem mentem be ide. 


A Kossuth Múzeumhajó fedélzetére lépünk be. Amit először megmutatok nektek, az a kilátás. Hogy tetszik?


A gőzhajó a Ganz Danubius gyárban készült Ferencz Ferdinánd Főherczeg néven. 1919-ben megváltozik a neve Rigóra, a Habsburgok trónfosztása miatt, ekkoriban minden hajó, amely a Habsburgokhoz volt köthető madárnevet kapott. Az idők során még többször is átnevezték, a Kossuth hajó nevet az ötvenes években kapta. Anno a hétköznapokon "kofahajóként" működött, mivel a piacra igyekvő kofák ezzel utaztak. Ekkoriban a hajó hátsó része még nyitott volt. A II. világháborút Bécsben vészelte át, utána visszaszállították a fővárosba. 1966-tól budapesti sétahajóként üzemelt, míg végül 1976-ban leselejtezik. 1980-ban létesült rajta az első hajózási kiállítás, négy év múlva pedig a Közlekedési Múzeum állományba vette, így műemlék védelmi státuszt kapott. A gőzgép ugyan már nem üzemel, de még működőképes lenne. A folyosón kapott helyet a kiállítás, a belső részeken pedig étterem üzemel, 500 fő befogadására készen. 






A CheckMyBudapest blog megkísérli bejárni és lefotózni a programban szereplő összes épületet, úgyhogy hamarosan gyönyörű lépcsőházak és izgalmas történetek következnek itt  a blogon. Fedezzük fel és ünnepeljük együtt a 100 éves házakat!
Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz a blog facebook oldalához ITT, ahol még több képet és tartalmat osztok meg.


Forrás: Budapest 100, Juhász Nóra, Fonyódi Anita, Főtaxi

2013. március 26., kedd

Program ajánló: Budapest 100 és a Radisson Blu Béke Hotel története


 Kevesebb mint két hét múlva végre Budapest100, az a rendezvény, amit a blog a legjobban vár minden évben!

Két napra kinyílnak az addig zárva tartott kapuk és számtalan épület lesz bejárható, megtekinthető és ünnepelhető. A www.budapest100.hu oldalon felsorolt száz éves épületekben a látogatók megcsodálhatják azok szépségét és megismerhetik történetüket, valamint rengeteg jobbnál jobb programmal készülnek a lakók és a szervezők egyaránt. 
Az esemény lelkes önkéntesek, a KÉK-Kortárs Építészeti Központ és az OSA Archívum összefogásával valósult meg. Vegyetek részt ti is a 100 éves házak ünnepén április 06-07.-én!
A programban a látogatható épületek között szerepel a Béke Hotel is, amiről jöjjön most egy kis kedvcsináló.



 Az 1900-as évek elején Fábri Henrik kereskedő külföldi utazásiról hazatérve úgy határozott, hogy szállodát épít Budapesten. Talált is egy 4 emeletes sarokházat a Nyugati pályaudvarhoz közel, amit megfelelőnek ítélt és kibérelte. Az átépítés után 1913. május 10-én nyitotta meg kapuit a Britannia szálloda. Ez volt a mai Béke Hotel őse, ami korának legmodernebb szállodájának számított. Ekkoriban óriási luxusnak számított, hogy minden szobába bevezették a folyó hideg és meleg vizet. De ezzel még nem volt vége az újításoknak, ugyanis az épület beépített központi porszívóval és a városban harmadikként, önálló szállodai mosodával is rendelkezett. Úgynevezett "szobahívó fényjelzést" működtettek, amivel jelezhette a kedves vendég ha valami kívánsága volt. A szobák díványait perzsaszőnyeg borította és a szálloda halljába előkelő bronzcsillárokat szereltek. Ilyen körülmények között nem meglepő, hogy a Britannia hotel nagy sikert aratott és hamar kialakult törzsvendégeinek köre.

Britannia Szálló anno (Kép forrása: www.egykor.hu)

 A történelem viharai során többször is tulajdonoscsere történt. Amikor Németh Aladár és felesége, a debreceni Arany Bika szálló volt vezetői vették a kezükbe az irányítást, minden szobába telefont szereltettek, aminek köszönhetősen nagyot lendült a szálloda forgalma. 


 A luxus étterem mellett az alagsorban létrehozták a polgári színvonalú Szondi Sörözőt, melynek falait gyönyörű falfestmények borították és színes üvegablakok díszítették. 


 Ekkoriban a szálloda egyik törzsvendége Móra Ferenc író volt, aki a második otthonaként emlegette az épületet és egy szobát is elneveztek róla "Móra szobának".


A II. világháborúban sajnos találat érte a szállodát és turisták helyett a sérült katonák számára nyújtott menedéket. A harcok befejezte után Béke szálló néven nyitotta meg újra  a kapuit a vendégek előtt. 
A szálloda sok hírességet, művészt is fogadott. Az Orfeum Pest legszínvonalasabb éjszakai mulatójának számított és a híres budapesti kabarénak is otthont adott. A Kupola műsoros estjein tehetséges magyar művészek kezdhették meg pályafutásukat.



1983-ban a HungarHotels szinte teljesen átépíttette a Béke hotelt, de megmaradtak a régi csillárok, tükrök és egy régi kandalló. 
 Ma a szálloda közös helyiségeinek berendezésében keveredik a modern a régiessel, amikor belépünk a hallba, hirtelen azt sem tudjuk merre nézzünk, annyi érdekes részlet tárul a szemünk elé. Jellegzetességei a csillogó arany oszlopok és a gyönyörű lépcső, melynek közepét hosszú lámpasor világítja meg.



A CheckMyBudapest blog megkísérli bejárni és lefotózni a programban szereplő összes épületet, úgyhogy hamarosan gyönyörű lépcsőházak és izgalmas történetek következnek itt  a blogon. Fedezzük fel és ünnepeljük együtt a 100 éves házakat!


Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz a blog facebook oldalához ITT, ahol még több képet és tartalmat osztok meg.

2013. március 20., szerda

Virtuális séta a budai várnegyedben a március 15.-i ünnepségen

Ha a pocsék időjárás miatt kihagytátok a március 15.-i ünnepséget a budai várnegyedben, most egy részét virtuálisan pótolhatjátok. Persze nem a megszokott módon, hanem úgy, ahogy a CheckMy Budapest blog látta...
Egy sor izgalmas épület megnyitotta kapuit a látogatók előtt és a programok helyszínein megpróbáltam a legszokatlanabb vagy éppen a legérdekesebb részleteket megfotózni. Ebben a posztban ezúttal a látványon lesz a hangsúly, kellemes nézelődést!
Kitaláljátok, hogy ez a fotó honnan készült?


Persze nemcsak az épületek belsejében, hanem az utcán is találtam bőven fotóznivalót:





Üvegablak a Hadtörténeti Múzeumban:


A Magyarság Háza levett a lábamról, nagyon szép épület, és nagyon jól mutattak a magyar zászlóba öltöztett oszlopok. Ha már a zászló, a külföldi turisták nagyon jó fejek voltak, szinte mindenkin ott díszelgett a kokárda...










A Városházán pálmák között megbújó több méteres szobrok fogadtak:


 Innen továbbsétálva, majd az Oroszlános udvarra vezető kapuban megállva és felnézve, ez a mintázat fogad:



 

Zárásként pedig egy modern múzeumi lépcsőház.
Remélem tetszett a virtuális túra, hamarosan újabb poszt következik itt a blogon, egy különleges épülettel!


2013. március 13., szerda

Az egyik legszebb épület Budapesten, az Országos Levéltár és különleges állatvilága




Állandóan meglepődök, mennyire sok olyan hihetetlen épület található Budapesten, aminek szépsége palotáékkal vetekszik. Ezúttal a budai várnegyedben járunk és az Országos Levéltár kerül bemutatásra. A volt bosnyák laktanya helyére kerülő épületet Pecz Samu tervezte, stílusát tekintve neoromán elemekkel büszkélkedik. Bár az építkezés 1913-ban indult el,  csak tíz évvel később készült el véglegesen. Nehéz szavakba önteni a levéltár belsejének hangulatát, ami leginkább egy furcsa mesekönyv és egy óriási kaleidoszkóp keverékére emlékeztet. 
De nézzük előbb a picit talán ipari jellegű külsőt, ami a Harry Potter filmek díszletét idézi.




A külső szobrokat Mikola Ferenc munkái.  Már a kapu előtt állva hosszú percekig lehet nézelődni, annyi különleges részlettel találjuk szembe magunkat.  Itt vannak mindjárt a sárkányok:



Aztán találkozhatunk a szigorú baglyokkal is:



Képtelen vagyok elszakadni a gondolattól, hogy a Végtelen történet repülő kutyáját látjuk.





Belépve és a porta mellett elhaladva valósággal mellbevágó a rengeteg szín és minta, ami a festett falakon fogad minket.








Az itt őrzött, mintegy 36 kilométernyi iratanyag legértékesebb része a több mint százezer, 1526 előtt keletkezett oklevelet magába foglaló középkori gyűjtemény. Legrégebbi darabja 1109-ből származik és egy monostor alapítólevele. Nem csak okiratok, hanem rengeteg térképet és tervrajzokat is őriznek a termek.









Az U alapú épület valamennyi szintjén ilyen gazdag falfestés látható, Dudits Andor festőművész munkái, akit az elkészült képekért állami aranyéremmel is kitüntettek. A belső szobrászati munkák Langer Ignác nevéhez fűződnek.













A lépcsőházat Róth Miksa üvegablakai díszítik. Az első emeleten lévő freskók a magyar állam középkori történetének legfontosabb pillanatait örökítik meg, például láthatjuk azt a jelenetet amikor István király megalapítja  a pannonhalmi apátságot. Ha tovább sétálunk a második emeletre, itt már a 17-18. század valamilyen szempontból jelentős személyiségei mutatkoznak be, például a Zrínyiek, Grassalkovich. A harmadik emeleten a 19. századba érkezünkmeg, itt látható például Széchenyi István a Lánchíd előterében.
A falfestményeken kívül, ami leginkább megragadta a figyelmem, az a Levéltár különleges állatvilága, ami valami zseniálisra sikeredett. Mindenfelé bagoly, oroszlán, denevér faragott figurális alakjaiba botlunk, szerintem nagyon aranyosak.





A poszt végére jöjjön egy nagyon érdekes tárgy, ami a Levéltár egyik fiókjának mélyéből bukkant elő. Először tanácstalanul néztük, hogy mi lehet ez, de aztán jött a megfejtés: egy felfújható földgömb, amiből állítólag csak három darab létezik a világon. Hogy tetszik?


Remélem nektek is tetszett a Levéltár elvarázsolt épülete. A képeket válogatva jött az ötlet, hogy szeretném felkutatni és megörökíteni más épületek faragott állatdíszeit is, ezért ha ismersz olyan helyet a városban, ahol a falakat például egy jóképű sárkány vagy egyéb érdekes állat díszíti, kérlek írd meg nekem kommentben  vagy levélben és lefotózom!

Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz a blog facebook oldalához ITT, ahol még több képet és tartalmat osztok meg.



Forrás: Levéltár prospektus